Letos je 50. výročí vzniku polymerové hmoty Fimo a tak jsem si trochu zavzpomínala, jaké byly začátky fimohrátek, kreativní tvorby s polymerovou hmotou v České republice.
Je to už více než pět let, co se dotočily mlýnky na těstoviny v prostorech špejcharu na Chvalech v Horních Počernicích v Praze. Právě tyto krásně zrekonstruované prostory špejcharu se staly místem pro 1.ročník Fimohraní v České republice.
Byl to mezinárodní workshop pro umělecké designéry, profesionály i amatéry, kterým učarovala polymerová hmota a její možnosti. V Čechách je polymerová hmota známá spíše pod pojmem Fimo hmota. K polymerovým hmotám současnosti patří také Kato Clay, Pardo, Cernit, Sculpey Premo. Jedinečnost celé akce byla dána i tím, že hlavními lektory workshopu byli přední umělečtí designéři: Lisa Pavelka (USA), Carol Blackburn (UK) a Christine Dumont (Belgie).
Byly naší obrovskou inspirací a jejich nadšení, nápady a profesionalita spolu s radostí tvořit krásné šperky a dekorace nás přímo zasáhla do srdce. Byl to víkend plný kreativity, originálního designu a skvělé atmosféry.
Každý den jsme měli jednu umělkyni jako lektora a naučili se na jednom komplikovanějším projektu řadu technik práce s polymerovou hmotou. Lisa, Carol a Christine jsou velice šarmantní a sympatické dámy, které jsou ochotné se podělit o své zkušenosti a nápady.
Lisa Pavelka představila novou polymerovou hmotu Pardo Art Clay, na jejím vývoji se podílela.Pardo Art Clay se velmi dobře zpracovává, nebarví ruce a umožňuje tvorbu i velmi tenkých plátů pro tvorbu i složitějších vzorů.Z Parda jsme vyráběli prstýnek ve tvaru větrníku, který se točí (Kinetic Creation Lisa Pavelka).
Tento projekt nás naučil celou řadu technik, které jsme dosud nedělali. Naučili jsme se využivat možnosti tekutého polymeru, Liquid Polymer a multifunkčního lepidla pro polymer, Poly Bonder. Lisa nám také ukázala práci s dalšími specialitami jako jsou textury, metalické folie a pudry, kovové rámečky a tvorba glazury pomocí Magic Glos.
Christine a obří duté koule
Christine Dumont nám představila práci s hmotou Kato Clay. Dělali jsme speciální velké duté koule s vrstveným vzorem.Kato Clay se při práci chová úplně jinak než Fimo, Cernit nebo Pardo. Je třeba při práci s hmotou Kato Clay počítat s velkou tažností, malou lepivostí a vysokou tvrdostí po vypálení. Právě těchto specifických vlastností jsme při tvorbě projektu využívali.
Carol Blackburn nám ukázala techniky duhového vrstvení v kombinaci s vlnitým nožem. Naučila nás různé techniky tvorby korálků, broží a mističek. Podělila se s námi i o principy práce s metalickými hmotami – technika Mica Shift. Korálky jsme tvořili z Fimo Classics.
Nálada při tvoření byla báječná a tvořilo se skvěle.
Celková atmosféra na workshopu byla úžasná. Stejný názor měli i naše lektorky: „Amazing people! “
Velmi mile jsme lektorky překvapili svou tvořivostí, originálními nápady a nadšením naučit se nové věci a hned je převést do praxe. Velmi oceňovali příjemnou atmosféru a enthusiasmus, který se nesl celým prostorem špejcharu. Úroveň tvorby účasntníků workshopu byla klasifikována světovými designéry jako velmi vysoká.
Celá akce probíhala naprosto pohodově a profesionálně pod vedením Petry Nemravové a Petra Nemravy. Měli jsme možnost si hned zakoupit novinky od Lisy a Carol v obchůdku u Nemravky, který byl zřízen v šatně špejcharu. Doplnili jsme si nové textury, hmoty a folie od Lisy, vlnité nože od Carol a další pomůcky. www.nemravka.cz
Na závěr js me našim lektorkám předali originální dárek – korále sestavené z korálků od všech účastníků workshopu. Všechny umělkyně to opravdu dojalo a i naše oči se zalily slzami dojetí. Takový dárek zatím nikdy nedostali a domů si odváželi energii nás všech tvořilek. V Praze se Carol, Lise i Christine moc líbilo a atmosféra, kterou jsme společně vytvořili byla opravdu úžasná. http://www.lisapavelka.typepad.com/
Závěrečné fotka všech účastníků Fimohraní 2011
Tehdy jsme nevěděli, jestli se bude konat 2.ročník Fimohraní, ale věděli jsme, že když budeme chtít zase pozvat Lisu Pavelka, Carol Blackburn a Christine Dumont, tak se budou do Čech těšit a pozvání neodmítnou. Tyto umělecké celebrity se skutečně do České republiky v následujících letech vrátili a učili nás další svoje originální techniky.
Byl to pro nás všechny, kdo milujeme práci s polymerovou hmotou velký svátek. Vidět na vlastní oči při tvorbě špičkové designéry a umělkyně polymer clay art, byl opravdu silný zážitek, na který se nezapomíná a je velkou motivací a inspirací pokračovat ve zdokonalování své vlastní tvorby a stylu.
V průběhu celého workshopu probíhala autogramiáda knih:
I moje knížky dostali věnování od těchto báječných lektorek.
List Pavelky: The Complete Book of Polymer Clay
Carol Blackburn : How to make Polymer Clay Beads
Petry Nemravové: Fimo – šperky z polymerové hmoty
Moniky Brýdové : Hrátky s fimo hmotou.