Můj příběh
Baví mě inspirovat lidi k objevení vlastní kreativity.
Specializuji se na modelování z polymerové hmoty Fimo, Premo, Cernit a Kato Polyclay
a na další výtvarné techniky
podporující rozvoj tvořivosti, která do života přináší aktivní relaxaci.
Věnuji se technikách háčkování a knitting loom.
Pomáhám dospělým a dětem objevit jejich vlastní tvůrčí potenciál na cestě osobního rozvoje.
Jak to vypadá dnes
Ráda bych se s vámi podělila o svůj životní příběh, který mě dovedl až sem, do dnešních dnů.
Moje celoživotní vášeň pro umění a kreativní tvorbu nakonec způsobily, že se ze mně stal designér originálních šperků, oděvních doplňků a bytových dekorací v oblasti polymer clay designu, což je moderní umělecká tvorba využívající k modelování a tvorbě polymerovu hmotu v kombinaci s dalšími materiály.
Stala jsem se lektorem v oblasti kreativní tvorby pro děti a dospělé, abych měla možnost předávat své získané znalosti a dovednosti všem lidem, kteří zatouží tvořit a neví, jak začít a jak na to. Mají jen pocit, že se chtějí něco nového naučit, něco nového zkusit vytvořit vlastníma rukama, že si chtějí odpočinout od shonu a stresu a zkusit tvořit společně se svými dětmi nebo i samostatně.
Jak to všechno začalo
Už od školních střevíčků jsem stále něco tvořila, vyráběla drobné umělecké předměty z různých dostupných materiálů (špachtlí od nanuků, pecek z ovoce, dřevěných kolíčků na prádlo, špejlí, víček od zavařovaček), modelovala jsem z Moduritu a keramické hlíny, pak jsem objevila barevnou polymerovou Fimo hmotu.
V době normalizace to bylo podpultové zboží, ale já jsem měla štěstí. Moje kamarádka Markéta měla tátu, co pracoval na zahraničním obchodě a Fimo hmotu na naše hrátky vozil přímo z Německa.
Na začátku to bylo hraní a moje první šperky a dekorace
Mnoho času jsme trávily modelováním malých broží, minimedailonků s kvítky, tehdejší hit šperk na základní škole, vyráběly jsme si vlastní sponky do vlasů, vlastní malé kolekce šperků, které nikdo neměl.
S kamarádkou Markétou jsme byly opravdu originální.
V 80.letech dvacátého století toho v obchodech moc na výběr nebylo, všechno bylo na jedno brdo, a tak heslo : \"Vyrob si sám! \" bylo hodně aktuální.
Tvořila jsem ve školní družině na základní škole, tvořila jsem na táborech masky na karneval, růže a šperky do tomboly, etno šperky do táborové hry, tvořila jsem i na výtvarném kroužku v lidové škole umění.
Tehdy hraní a kreativní tvoření byla moje hlavní relaxační činnost. Ponořila jsem se do světa fantazie a podle svých návrhů jsem si vlastníma rukama vyrobila originální dárek, šperk či dekoraci. Cítila jsem radost, že jsem dokázala něco nového a těšilo mě, že moje originální dárky dělaly radost mojí mámě, sestře, babičce, tetám, kamarádkám i paní učitelce.
Často se stávalo, že moje výtvory zdobily vitríny na školních chodbách a nástěnky učebny výtvarné výchovy. Mockrát byly moje výkresy a minisošky součástí školních soutěží malých výtvarníků. Na střední a vysoké škole byla moje vášeň zdobení vánočních a velikonočních perníčků tradičními i moderními technikami.
Sklízela jsem obdiv u kolegů i kamarádů, ale i od profesionálních cukrářů.
Moje umělecké geny nešlo zapřít, aneb krev není voda
Umělecká tvorba se v naší rodině předává již po generace, babička i prababička šily a výšivkou zdobily moravské kroje z okolí Uherského Hradiště, tety malovaly tradiční moravskou keramiku, vyráběly umělecké krojované panenky, skleněné malované vánoční ozdoby, byly cukrářky a perníkářky. Pradědeček maloval obrazy, ale také kulisy pro ochotníky. Není tedy náhoda, že jsem i já objevila svou kreativní část osobnosti.
Cesta za snem vedla po klikatých cestičkách života
Mou touhou bylo jít na uměleckou školu a studovat design a výtvarné techniky, ale za doby normalizace se dostat na takhle specializovanou uměleckou školu, bylo téměř nemožné. Sice jsem měla skvělé vysvědčení, udělala jsem talentové zkoušky, ale neměli jsme ty správné kontakty, abych se dostala na grafické umělecké gymnázium a následně na akademii výtvarných umění.
Nakonec jsem šla na odbornou zdravotnickou školu pro zdravotní laboranty. Na ní jsem se věnovala mojí druhé velké lásce biochemii a fyziologii. Tento sen se mi splnil a já vystudovala i vysokou školu v oboru klinické biochemie a molekulární biologie.
Aktivní relaxace jako forma odpočinku
Moje umělecká dušička nepřestala tvořit. Nebyla jsem vázána žádnými osnovami škol, a tak jsem se učila dalším technikám, stylům a trendům, které mě zajímaly, chodila na zájmové kroužky kreslení a designu, na výstavy a tvořila jsem prostě jen tak pro radost.
Brzy jsem zjistila, že právě aktivní relaxace formou tvoření a přepnutí mozku a myšlenek z racionálního analytického režimu do roviny kreativní tvorby, mi opět vrací radost, optimismus a přímo mě nabíjí novou energii, skvěle redukuje stres z práce v nemocnici a náročného učení na vysoké škole.
Před lety, na rodičovské dovolené, během hraní se synem jsem znovu objevila polymerovou hmotu Fimo a naprosto mě okouzlila moderní tvorba z polymerové hmoty.
Začala jsem se učit nové trendy a techniky práce s polymerovou hmotou a brzy jsem začala pracovat i s profesionální polymerovou hmotou Kato Polyclay a Premo. Hodiny a hodiny jsem trávila na internetu a objevovala jsem nový svět polymerového designu a umění. Nekonečné možnosti tvorby originálních šperků a dekorací , oděvních doplňků a bytových dekorací v různých barevných kombinacích, strukturách i designech.
Můj splněný sen
Chtěla jsem umět vyrábět ty krásné originální moderní šperky, které jsem viděla na internetu, na Flickru ve fotogaleriích různých umělců. Začala jsem navštěvovat různé kreativní workshopy s našimi i zahraničními lektory a designéry. Moje nadšení pro tento druh tvorby mi umožnil setkat se i s předními designéry polymer clay art stylu a mít možnost se učit od těch nejlepších.
Umění designu v polymerovém šperku a dekoraci jsem se učila od špičkových umělců současnosti v oboru polymer clay art a design.
Mými lektory jsou :
Lisa Pavelka, Carol Blackburn, Jana Roberts Benzoon, Sylvie Peraud, Donna Kato, Christine Friesen, Carol Simmons, Lindly Haunani, Bettina Welker, Christine Dumont, Fabiola Peréz Ajatéz, Noelie Contreras Martín a Alex Hernandéz.
Mít možnost tvořit bok po boku s těmito světovými umělkyněmi a skutečnými odborníky v oboru tvorby uměleckých předmětů z polymerové hmoty - polymer clay design, je opravdu velká inspirace pro mou tvorbu. Významně posunuli moje vnímání v oblasti moderního uměleckého šperku z polymerové hmoty - polymer clay art design, technologii zpracování šperků, dekorací, uměleckých plastik, oděvních a bytových doplňků.
Mou tvorbu ovlivnila i řada českých lektorků jako Eva Hašková, Monika Brýdová, Petra Nemravová, Ivana Brožová, Martina Buriánová, Veronika Sturdy, Pavla Čepelíková, Marta Špalková, Olga Priclová, Hanni Viktorková, Dana Phamová, Klára Alba Bartlová. Jejich výtvarné workshopy, kde jsem se učila novým technikám práce s polymerovou hmotou, mě posunovaly směrem k vlastnímu stylu a designu.
Kreativní tvorba z polymerových hmot je báječný způsob, jak můžete vyjádřit svou kreativní stránku osobnosti, zbavit se stresu a ještě někomu udělat radost. Fantasii se při této tvorbě meze nekladou a to umožňuje tvořit cokoli, co si vezmete do hlavy, kombinovat styly a technologie, vymýšlet si své vlastní postupy práce s polymerovou hmotou, vytvářet svůj originální design šperků a dekorací.
Oblast tvorby z polymerových hmot se stále vyvíjí a mě nesmírně baví být u toho , experimentovat a objevovat nové vzory a technologie zpracování hmoty, kombinovat materiály. S polymerovou hmotou ráda kombinuji i jiné materiály (tzv. Mixed Media Style): polodrahokamy, mušle, kovové komponenty, dřevěné a skleněné korálky, metalické pudry a fólie, barevné inkousty.
Mám ráda výrazné barvy a vzory , oslovujeme mne etno styl, organický styl inspirovaný přírodou a steampunkový styl inspirovaný Julesem Vernem.
Fimo hmotu a další polymerové hmoty lze využít i při klasickém modelářství pro tvorbu doplňků krajin u vláčkových sestav, u plastických modelů letadel, tvorbu figurek. Hmota je lehká, pevná, dá se brousit, vrtat a lakovat a to otevírá mnoho možností využití.
Můj projekt Kreativní studio Blanka
Postupně ve mně zrála myšlenka a touha předávat své znalosti a zkušenosti práce s polymerovou hmotou Fimo, Premo, Cernit a Kato prostřednictví kurzů a workshopů, individuálních lekcí pro začátečníky i pokročilé, mezi tvořivé lidi. Naučit klienty novým postupům a technologiím zpracování polymerové hmoty Fimo, Kato, Premo.
Na rodičovské dovolené jsem založila svůj projekt Kreativní studio Blanka, kreativně tvoříme s polymerovou hmotou.
Baví mě inspirovat další lidi, aby našli svou cestu k osobní kreativitě.
Prožili opět ten báječný pocit radosti a uspokojení,
že dokázali vyrobit něco nového, originálního vlastníma rukama.
Jsem lektorem, který je průvodcem pro děti a dospělé
na cestě osobního rozvoje,
kde objevíte vlastní tvůrčí potenciál a kouzlo aktivní relaxace.